
.. или как можем да бъдем обичани учители.
Да отворим отново кутията на Пандора...
Поредно обучение. Водя "Мотивация чрез социална и емоционална интелигентност". Уникална тема, лесно приложима, гарантирани резултати, иновативен подход. С две думи, каквото хубаво се сетите, е в тази тема. Всеки път когато имаме такова заявено обучение, изпитвам трепет, вдъхновение и надежда, че ще успеем да променим света.
Обучението върви в нормален темп, учителите се отпуснаха, разговори, дискусии... нищо фрапиращо и изведнъж чувам "Как не Ви е срам, допускате елементарни правописни грешки, а сте седнали тук да ни преподавате." Спирам да говоря, съответно изживях малък ужас. Понякога пиша материалите си нощем, допускам грешки и си знам пропуските. Поглеждам презентацията, не виждам грешка. Пак гледам - нищо. Помислих, че понеже съм притеснена, не мога да я открия. В главата ми буря: "Излагам се", "Ужас", "Как не го научих тоя български", "Крайно време е да ида на уроци".... Обръщам се и казвам :"Уважаема Колежке, понеже вече съм твърде уморена, можете ли да ми покажете къде е въпросната грешка, за да я отстраня" Тя видимо доволна става и показва: "Ето, тук имате една пропусната запетайка". Права е жената, това я е дразнило цели 10 мин..
После когато правихме резюме на сесията, директора на училището ми каза ( ...ходих да се извинявам за запетайката): "Ти не разбираш ли, че не твоята запетайка беше проблема. Водиш материя, която е непозната, която ги плаши. Какво искаш?!? Не виждаш ли, че само така могат да те свалят на нива, които са им познати и там да търсят сигурност.". Аз допуснах грешка, но се замислих над думите, казани с внимателност, за да ме успокоят.
Като треньори, всички ние знаем, че обикновено час и половина след започване на сесията излизат така наречените "бариери" В тоя момент винаги има някой, който казва "Не сте прави", "Това са глупости" "Това не е така". С годините правех експерименти. Опитвах се да изкарам бариери в по- ранен или по -късен час. Исках аз да контролирам кога да излизат бариерите.
Десетки проби и точно при тази тема никога не ми се получаваше. Защо точно на тази тема? Защо тези хора изпитват несигурност? Защо и от какво се плашат?
Нагледахме се на "доклади", хиляди изписани трудове, тълкувания на системата, измислени и не до там измислени стратегии за преподаване....наслушахме се на експертно мнение. Някой казват "Аз съм единствения специалист в тази област..." гледаш снимка, стойка, точно като по американски модел, целящ да вдъхне доверие... и накрая говорят в лекциите си само част от материала ( при това неясно, което срива и малкото верни данни). Хората губят доверие и после ако ще и Папата да дойде да им говори, те няма да го възприемат. Бариерата е станала бетонна стена.
Точно по въпросната тема за интелигентностите, обикновено се говори само за емоционалната интелигентност,... понеже за социалната няма нито ред на български. За Емоционална интелигентност се говори от 1996г. - Даниел Голман. Е да, обаче сега сме 2016г. Има нови проучвания, нови материали. По въпроса за социалната и емоционална интелигентност, трудно ще намерите достоверни и задълбочени материали на български. Доста хора спекулират с изрази като "емоционална интелигентност". Как да обясниш на човек, който няма никакво понятие, че емоционалната и социалната интелигентност не могат да бъдат разделени като понятия, че тези "експерти" моделират и използват нови "модерни" думички, за да впечатлят. Днес двете интелигентности са взаимосвързани и се преподават успоредно. (Има 10 годишно проучване, което излезе 2015г.) Ще кажете "Да обаче.... света започна да използва Интернет. Истинността на информацията се доказва трудно."
Именно затова ми се иска да макетирам какво е социална и какво емоционална интелигентност. Когато прочетете ще се уверите, че са взаимосвързани и не могат да бъдат разделени.
Елементи на емоционалната интелигентност: Емоционална компетентност; Емоционален самоконтрол ; Контрол върху емоционалния трансфер; Положителна перспектива.
Елементи на социалната интелигентност: Поведения , които предизвиквате; Умения за слушане; Съпричастност, доверие, грижовност, внимателност; Управление на конфликти; Социално разузнавателни компетентности; Умения за работа в дадена среда; Поглед върху причинно-следствени връзки; Прагови компетентности; Вирусни качества; Правилна оценка и самооценка; Праг на търпимост; Социална компетентност; Когнитивни компетентности; Управление на рискове в социална среда.
Всеки един от елементите е подчинен на определен модел, като старите модели на поведение, в едно с последващите надградени умения могат и трябва да бъдат подчинени именно на именно този базов модел. Част от елементите на социалната интелигентност могат да бъдат прехвърлени като тежест в емоционалната такава, но реално мястото на всеки елемент е точно определено и има своето значение.
Може да Ви звучи сложно, но нещата опират единствено до това, можете ли да усвоите определени умения. 25% от населението на земята не може да усвои (в пълния си набор) тези умения, поради факта, че те са ограничен капацитет в следствие психически или ментални заболявания.
Като препоръка:
- Изискайте цялата информация. За да изисквате, трябва да знаете. Не търсете "запетайката", само защото Ви е страх, а помислете какво можете да получите от това обучение. Възползвайте се от всяка минута с човека, на който е платено да Ви покаже нещо ново. Вменяването, че сте "лоши" учители е резултат от слабата образователна система. Вие знаете какво, как и защо трябва да направите като учител. Истината е, че тази бюрокрация, това безхаберие на определени институции, убива и малкото желание за работа и мотивация във всеки един преподавател.(За нивата на компетентност в институциите няма да говоря, че ще изместим темата). Дали някой може да промени нещо? Да! Това сте Вие! Една система функционира правилно ако се развива. не бива да се стои в модели описани в учебници от "78 година. Изискайте си нови модели, нови правила и нови политики. Един от тези модели е умението да изграждаме социална и емоционална интелигентност в учениците.
- Уважение се гради, не се купува.
- Времето, в което живеем е толкова динамично, че не се ли развиваме, ще загубим и малкото останало доверие в децата. Всеки път се опитвам да кажа, че децата са различни, че са родени за друго време, не може да им преподаваме по методики от преди години и да очакваме децата да ни харесват. Дали го осъзнавате? Убедена съм...., но Ви е страх. Не Ви се занимава. Искате някой да започне и завърши реформата, а Вие да се включите в последствие. Така няма да стане. Вие като учители сте хората, които най - добре знаят кое и как да бъде реформирано, така, че децата да са добре.
- Търсете материали с доказани източници, доклади, проучвания, зад които стоят имена от бранша.... За моята информация съм сигурна. Зад тази информация стоят имена на редица учени и един от тях е проф. Боятиз. Той разполага с цяла университетска лаборатория, в която проучват и доказват темата.
Учители с дългогодишна практика ме провокират "Аз 30 години преподавам, няма днес да ме учиш как да бъда учител."
Мога само да покажа пътя. Вие ще го извървите сами.
Ще попитате имам ли компетенцията да пиша по тази тема. Отговор: От 2000 година се занимавам с елементите на социалната интелигентност , в дълбочина с управление на рискова среда, от 2013 година съм лектор - обучител "Организационо развитие и развитие на социални умения.", от 2014 съм с диплом и квалификация от Case Western Resore University - именно при проф. Боятиз - коучинг - "Изграждане на лидерство чрез социална и емоционална интелигентност".
Ходя с дънки. Имам очила, "Нямам нито един кариес", нямам нито една снимка по "американски модел", но всеки един ред и всяка една дума казана на обучения е резултат от практика, задълбочено проучване и анализи. .., а дипломите? Тях съм ги сложила в един голям куфар, който стои над гардероба.
Защото искаме да сме полезни, ние от Института по качество в образованието, разработихме няколко свързани с темата обучителни модула, които могат да подобрят ефективността във Вашата работа и да изградят положителна работна среда. Модулите са разработени в няколко направления:
- ИЗГРАЖДАНЕ НА ЕФЕКТИВНО РАБОТНО МЯСТО И СЪЗДАВАНЕ НА ПОЛОЖИТЕЛНА СРЕДА
- СЪЗДАВАНЕ НА КАНАЛИ ЗА ОБРАТНА ВРЪЗКА ЗА ПРОУЧВАНЕ НА НАГЛАСИ, ИНТЕРЕСИ И ПОТРЕБНОСТИ.
- УПРАВЛЕНИЕ НА ЩАСТИЕТО
- МЕТОДИ И ПОДХОДИ ЗА СЪЗДАВАНЕ НА ЕФЕКТИВНА ОБРАЗОВАТЕЛНА СРЕДА. ОЦЕНКА НА КАЧЕСТВОТО.
- СОЦИАЛНА И ЕМОЦИОНАЛНА ИНТЕЛИГЕНТНОСТ - ИНСТРУМЕНТИ НА СЪВРЕМЕННИЯ ОБРАЗОВАТЕЛЕН МЕНИДЖМЪНТ



