
Защо директорите от нов тип трябва да бъдат освен добри мениджъри и добри психолози? Защо съвременния директор трябва да притежава социална и емоционална интелигентност?
Това са въпроси, който занимават не само институции, но са заложени в изискванията за качество на образователните стандарти по цял свят. Високите нива на социална и емоционална интелигентност, са не само препоръчителна част от усвоените знания и умения, но и са в основата на съвременните изисквания към образователният мениджмънт и минимални изискуеми нива на качество. Aко търсите практически съвети за това как можете да овладеете изкуството на образователният мениджмънт е необходимо да спазите тези основни стъпки или поне да вървите в тази посока.
Следващите насоки могат да Ви покажат пътя към успеха, но Вие сами, трябва да извървите всяка една крачка от него с внимателност, усърдие и много труд.
1. Един от основните въпроси, с които всеки директор трябва да се справи, е екипът, с който работи. Вие може да сте най-креативният, иноваторът, знаещият и можещият, но ако не знаете как да бъдете лидер и как да сплотите Вашия екип, никога няма да постигнете резултатите, за които мечтаете. Това означава, че трябва да се уверите, че колегите Ви са щастливи, спокойни, работещи в положителна среда и се разбират помежду си. Дали вярвате или не, напрежението се появява тогава, когато реализирате проект и пропуснете да засвидетелствате уважение и благодарност към целия екип. Освен правилното делегиране на задачите, трябва да намерите механизмите да благодарите и да проявите внимание.
2. Винаги избирайте добри сътрудници. Не се обграждайте само с хора, който Ви хвалят. Това в даден момент ще Ви изиграе лоша шега, защото няма да имате реална представа за достигнатите нива. Тук важи принципа, ако двама души мислят еднакво, значи единият не мисли. Тези, които са на различно мнение от Вас ще вложат много повече енергия и страст в работата си. Използвайте този потенциал и го видоизменете в насоки, които покриват поставените стратегически цели. Дайте им свободата да говорят и да работят свободно.
Тук мога да Ви дам практически съвет, който винаги давам на директори изпаднали в затруднено положение от проблемни звена в екипа. Създайте група, която да обсъжда поставения казус и включете тези проблемни звена в групата. Следете критичната маса на "мрънкащи" да не надвишава основната маса и задайте казуса върху, който трябва да работите. Така "мрънкащите" ще бъдат част от решението и няма да мога да използват техниките за вирусно разпространяване на слухове, сред останалата част от екипа. Решението ще е тяхно , а не Ваше.
3. Доверието е от съществено значение. За да можете да изградите доверие сред Вашия екип използвайте познатите техники за изграждане на доверие, с които Ви запознах в предходните статии.
4. Няма правилно и неправилно, има само интересна, и по-малко интересна задача. Забравете думата проблем и я заменете с "предизвикателство". Трябва да има само думи като "Въпроси" и "Задачи". В момента, в който пред колегите си споменете думата "проблем", автоматично Вие поставяте бариера за решаването на казуса и предизвиквате симпатиковата нервна система в тях. Нивата на адреналин се покачват, сърцето започва да бие по - силно и тялото изпада в състояние на стрес. Това би довело до неправилни действия, вземане на неправилни решения и напрежение в екипа. Като друга добра практика, може да окачите на централно място в учителската стая табло за "задачи" и след като дадена задача бива изпълнена да отбелязвате като сършена. Това активира парасимпатиковата нервна система и подсъзнателно се въприема като удоволствие, заради отделянето на ендорфин.
5. Зачитайте присъствието на повече колеги при решаване на дадено "предизвикателство". Когато има 20 човека в една стая, Вие имате 20 различни мнения по въпроса и 20 различни гледни точки. Използвайте ги!
6. Научете се да приемате вината за всичко. Ако нещо в организацията и процеса на изпълнение се обърка, Вие сте човекът, който е допуснал грешка. Точно, за да предотвратите всяка една кризисна ситуация, Вие трябва до съвършенство да владеете управлението на риска във Вашето училище. Не водете раздела "Управление на риска" само по документи. Управлението на риска не е изолиран пакет от документи, а е с практическо обособено влияние върху цялата училищна система. Зависимостите не се свеждат до ограничени процедури и се залагат в цялостната стратегия на училището, в процедурите по Управление на промяната и Управление на кризи. Ако се научите да прилагате заложените процедури и идентифицирате правилно рисковете, можете да управлявате без напрежение и да вървите по зададените планови модели.
7. Имайте ясна посока и цел. Без значение дали има изменение по пътя, по който вървите, единственото нещо, по което можете да измерите постигнати ли са желаните резултати, е достигнати ли са поставените цели. Не генерирайте големи и мащабни цели. Обособете малки такива и действайте на принципа "Стъпка по стъпка" Така нивата на удовлетвореност в екипът ще са високи и можете да генерирате такива "резултатни нива" ежедневно.
8. Бъдете добри мотиватори. Звучи изтъркано като препоръка, но умението за мотивация е притежавано само от най - добрите лидери. Тук съществено значение е до каква степен мениджъра или лидера притежават социална и емоционална интелигентност. Дали ще бъдете резонансен или дисонансен лидер зависи само от Вас самите. Към момента Институт по качество в образованието има разработени няколко тренига свързани със социалната и емоционална интелигентност и обучения за това как на практика можем да мотивираме. Грешна е представата, че емоционалната интелигентност може да се разглежда изолирано, без това като материя да не се преплете със социалната интелигентност. През 2015 година излязоха 10 годишни проучвания по темата и те неопровержимо доказаха, че двете понятия са в пряка зависимост и за да можем да мотивираме ефективно, е необходимо да притежаваме не само емоционална , но и социална интелигентност.
Защото искаме да сме полезни, ние от Института по качество в образованието, разработихме няколко свързани с темата обучителни модула, които могат да подобрят ефективността във Вашата работа и да изградят положителна работна среда. Модулите са разработени в няколко направления:
- ИЗГРАЖДАНЕ НА СТРАТЕГИЯ ЗА РАЗВИТИЕ НА УЧЕБНО ЗАВЕДЕНИЕ.
- ИЗГРАЖДАНЕ НА СТРАТЕГИЯ ЗА УПРАВЛЕНИЕ НА РИСКА. ТЕХНИКИ ЗА КОНСТРУКТИВНА ТРАНСФОРМАЦИЯ НА РИСКА.
- МЕТОДИ И ПОДХОДИ ЗА СЪЗДАВАНЕ НА ЕФЕКТИВНА ОБРАЗОВАТЕЛНА СРЕДА. ОЦЕНКА НА КАЧЕСТВОТО.
- СОЦИАЛНА И ЕМОЦИОНАЛНА ИНТЕЛИГЕНТНОСТ - ИНСТРУМЕНТИ НА СЪВРЕМЕННИЯ ОБРАЗОВАТЕЛЕН МЕНИДЖМЪНТ
- ИНОВАЦИИ В ТЕХНИКИТЕ ЗА МОТИВАЦИЯ
- ЕКИПЕН И ПЕРСОНАЛЕН МЕНИДЖМЪНТ НА УЧИТЕЛЯ.